Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO ZAKYNTHOS   >>>INFORMACJE OGÓLNE O ZAKYNTHOS 

ZAKYNTHOS INFORMACJE OGÓLNE

 

Zakynthos, nazywane również Zante, mimo niewielkiej powierzchni, oferuje bardzo wiele do zobaczenia, turystyka jest tu wysoko rozwinięta, choć wyspa zaczęła być popularna wśród turystów dopiero od mniej więcej 1980 roku - dziś ten sektor gospodarki stanowi 68 % przychodu wyspy.

 

Fakt popularności wyspy - zwłaszcza wśród Polaków, widać na niej na niemal każdym kroku, poza samymi rodakami, których najczęściej się spotyka w głównych miejscach turystycznych, spotkamy się z menu w j.polski, z reklamami i szyldami na sklepach po polsku, tzw. naganiacze z restauracji również często zaczepiają czystą polszczyzną.

 

Innymi słowy, jeśli do tej pory Wasze kierunki turystyczne były dyktowane kwestią dogadania się na miejscu, na Zakynthos możecie być o to spokojni i równie bez obaw możecie tę wyspę polecić jako cel wakacji swoim rodzicom, starszym krewnym, którzy bezpieczniej czują się w miejscach, gdzie słychać głównie polską gwarę.

 

GEOGRAFIA

 

Zakynthos wchodzi w skład archipelagu Wysp Jońskich i jest ich trzecią największą wyspą (na 5, po Kefalonii oraz Korfu).

Wyspa położona jest u wybrzeżu Peloponezu - odległość od lądu wynosi 20 km i oddalona zaledwie 15 km od Kefalonii, lot z Warszawy na jedyne lotnisko na Zante trwa około 3 godziny.

Powierzchnia Zakynthos wynosi 405 km2 i zamieszkiwana jest przez 40 759 mieszkańców (stan na 2011 rok), z czego 16 810 zamieszkuje stolicę wyspy, która nosi tą samą nazwę.

 

Kształt wyspy przypomina grot strzały, jej wierzchołek skierowany jest na północny zachód i w tym miejscu znajduje się Przylądek Skinari.

Miasta głównie zlokalizowane są bliżej morza, aczkolwiek wyspy nie jest bardzo górzysta - najwyższy szczyt, Vrachionas, mierzy 756 m. n.p.m.

Większość turystycznych miejscowości znajduje się na wschodnio-południowej stronie, to na niej znajdują się piękne, piaszczyste plaże, gdzie po strone zachodniej wybrzeże jest bardziej strome i skaliste - przykładem może być słynna Zatoka Wraku otoczona stromymi klifami.\

 

KLIMAT

Zakynthos, jak wszystkie greckie wyspy, kusi umiarkowanym klimatem śródziemnomorskim z gorącym latem i umiarkowaną zimą.

Sezon turystyczny trwa tu od kwietnia do października, jego szczyt przypada na lipiec i sierpień.

 

Kiedy jest zatem najlepsza pora na odwiedzenie wyspy Zatoki Wraku?

Odpowiedź brzmi - to zależy! ;)

 

Pogoda w kwietniu bywa jeszcze nieco w kratkę, średnia temperatura wynosi 18 stopni Celsjusza, więc do zwiedzania może być całkiem przyjemna, natomiast należy mieć na uwadze, że morze nie będzie jeszcze zbyt ciepłe - przywita nas temperaturą wynoszącą około 16.5 stopni C na plusie.

Deszczu w kwietniu średnio przypada 9 dni na cały miesiąc.

Istotne jest natomiast to, że jeśli wybieramy się w kwietniu na Zakynthos, nie wszystkie miejsca będą już czynne, dotyczy to na przykład lokalnych agencji turystycznych, części restauracji - zwłaszcza w stricte turystycznych miejscowościach, takich jak Argassi, czy Tsilivi.

Ma to jednak i duży plus - wybierając się na zwiedzanie turystycznych miejsc, takich jak Zatoka Wraku, Cameo, czy Marathonisi, będziemy mieli niepowtarzalną szansę na zrobienie pięknych zdjęć i uniknięcie tłumów innych turystów.

 

Maj to miesiąc, kiedy na wyspę kursuje już więcej lotów, co oznacza też większą liczbę turystów, a tym samym otwarcie turystycznych restauracji, sklepów, itp.

Pogoda jest przyjemna, choć oczywiście w dalszym ciągu bez upałów - średnia temperatura, jakiej możemy się spodziewać to 22 stopnie, choć rekord, który padł wynosił 34 stopnie na plusie.

Morze jest już cieplejsze i średnio jego temperatura wynosi 19.5 stopnia, czyli tyle, ile Bałtyk latem.

Naszym zdaniem maj jest idealnym miesiącem dla tych, którzy lubią i chcą zwiedzać, a przy okazji pragną się zresetować na plaży.

 

Czerwiec  to już cieplutkie morze i jeszcze wyższe temperatury oraz jeszcze więcej turystów ;-) Dni są gorące, a wieczory przyjemnie ciepłe - długi rękaw jedynie może się przydać w samolocie.

Pogoda jest idealna, morze cieplutkie, w dalszym ciągu zwiedzanie - nawet w południe, jest przyjemne.

 

Lipiec i sierpień  to szczyt sezonu turystycznego, należy się spodziewać wysokich temperatur, gorącego morza i dużej liczby turystów, zwłaszcza rodzin z dziećmi (wakacje).

Nie należy się natomiast spodziewać opadów deszczu. Morze jest bardzo ciepłe - 26 stopni nie powinno nas dziwić.

Jeśli lubicie tropiki - to Grecja jest wtedy dla Was stworzona :-)

 

Wrzesień to miesiąc, kiedy temperatura powolutku zaczyna spadać, aczkolwiek wcale nie musi tak być - w dalszym ciągu dni mogą być upalne, chociaż zwiedzanie będzie już przyjemniejsze.

 Turystów jest dalej dużo, jednak mniej niż w szczycie sezonu.

 

październiku  sezon powolutku na Zakynthos się kończy, chociaż dalej pogoda jest przyjemna, na zwiedzanie - idealna.

Morze jest nagrzane po całym lecie, przy czym nie przypomina już temperaturą zupy ;-)

W tym miesiącu nie należy się obawiać niskich temperatur, średnio w ciągu dnia jest 23.5 stopnia, wieczorami i nocami około 20 stopni, więc w dalszym ciągu wieczorne kolacje na otwartym powietrzu są bardzo przyjemne :) Na wszelki wypadek można zabrać ze sobą parasol, średnia liczba dni deszczowych w październiku to 6, więc mając pecha, możemy trafić na kilka kropli.

 

sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie prawa zastrzeżone ©2013-2023 wiemgdziejade.pl